Да, малко е плашещо
Представете си за момент, че всички живеят в една огромна сграда и специални агенти поддържат реда в нея. В законите, действащи в сградата, се посочва, че всяко действие на агентите се определя изключително от загриженост за безопасността на жителите. Но идва моментът, когато забележите, че тези агенти ви следят непрекъснато. Разговорите, действията, местоположението ви и нещата, които казвате. Прилича ли ви на нещо? Оставете „1984“ настрана и погледнете пред очите си.
Използвайки резултатите от проучване, проведено от изданието Propublica, Bright Side изброява нещата, които социалните мрежи знаят за вас.
Ето какво помни Facebook:
- Всичко, което „харесвате“: снимки, бележки, хора, видеоклипове, коментари. Той анализира всичките ви харесвания и споделяния.
- Всички ваши лични съобщения с всеки един друг потребител.
- Всички ваши изтрити съобщения, публикации на стената и коментари. Дори да сте ги изтрили отдавна, те останат в сървърите на Facebook.
- Всички статуси, които сте започнали да пишете, но така и не сте публикували. Да дори в моментите, когато сте преценили, че е по-добре да не публикувате нещо, Facebook вече го има.
- Всички снимки и видеоклипове, които публикувате, и тези, които споделяте. И дори тези, които другите потребители споделят с вас.
- Кога сте станали приятели или сте спрели да сте приятели с някого и кога сте общували активно с тях.
- Всички ваши действия, харесвания и публикации чрез Instagram или WhatsApp (и двете са собственост на Facebook).
- Всички събития, които посещавате, както и местата, градовете и държавите, които посещавате.
- Всички устройства, които сте използвали, за да влезете в профила си.
- Всички неща, които сте правили в уебсайтовете, в които сте се регистрирали през Facebook. Обикновено това са повечето сайтове, където се изисква регистрация, тъй като регистрацията чрез имейл отнема повече време.
- Вашето образование и доходи.
- Сайтовете, които сте посетили чрез съобщения или реклами във фийда ви. Всички знаем, че рекламите, които получаваме във Facebook, са базирани на предоставената от нас информация.
- Всички страници, които съдържат бутон „Сподели във Facebook“ или „Харесай“.
- В някои случаи, и номера на кредитната или дебитната ви карта.
- Вашите политически предпочитания и особено ако сте правили коментари, биха могли да бъдат използвани срещу вас.
- Вашето лице: когато някой ви тагне в снимка, Facebook въвежда това в своята база данни, за да идентифицира по-точно лицето ви на следващи снимки.
Ако, четейки това, искате да изтриете профилите си в социалните медии, трябва да знаете, че дори тази стъпка няма да означава, че вашите лични данни са изтрити от техните бази данни. Те могат да останат там завинаги. Може би не е нужно да напускате сградата, в която живеят всичките ви приятели. Добре е обаче да бъдете по-внимателни.
Източник: Bright Side
/33