Това показва писмо на Централната банка до Народното събрание
Една от регистрираните у нас банки е декларирала пред БНБ, че "в полза на едно от дружествата в ЧЕЗ Груп има издадена банкова гаранция за участие в процедурата по продаждба на актгивите на групата в Република България. Банковата гаранция е обезпечена с парични спредства по сметка на наредителя".
Други 4 кредитни институции за заявили пред БНБ, че "са заявявали интерес за потенциално участие в евентуална сделка по придобиване на активите на ЧЕЗ в България".
Това се казва в писмо на Българската народна банка (БНБ) до Народното събрание - в отговор на настояването на депутатите - веднъж скрепено с решение на пленарната зала и веднъж - с писмо от председателката на Народното събрание Цвета Караянчева, да получат информация за източниците на финансиране на ирмата "Инерком", която иска да купи активите на ЧЕЗ Груп в у нас, пише Клуб Z.
В БНБ отговори са получени от всички 21 кредитни институции и 4 клона на чуждестранни банки, става ясно от писмото на Димитър Радев.
Това е обаче е всичката яснота по въпроса дали и кой би финансирал сделката между "Инерком" на Гинка Върбакова и "Инерком", предоставена на депутатите от БНБ. Още докато работеше временната анкетна комисия, проверяваща опита за продажба, от националния трезор отказваха информация по темата. Въпреки решението на Народното събрание, което дойде в последствие, в писмото изрично пише, че "надлежният ред", по който парламенътт настоява за повече данни, "не отменя законово установените императивни изисквания за разкриване на информация, защитена като банкова или професионална тайна".
В резюме - от БНБ се позовават на Закона за кредитните институции и на европейски регламенти, които не позволявали да огласят повече от изложеното по-горе. Дори пред Народното събрание, както става ясно от писмото.
По закон народните представители имат достъп до класифицирана информация, парламентът има и секретно деловодство. Именно в него в началото на скандала "ЧЕЗ" и Гинка Върбакова, премиерът Бойко Борисов внесе информация, предоставена му от кабинета на на чешкия му колега Андрей Бабиш през февруари, в която се говореше за банки.
В чешката медия "Лидове новини" пък през февруари излезе статия, според която от "Инерком" са обявили пред ръководството на ЧЕЗ Груп откъде могат да дойдат средствата за покупка на българските дружества - 260 млн. евро, или 6,5 млрд. крони, според документи до борда на ЧЕЗ, са обещани от две частни банки - "Уникредит Булбанк" (180 млн. евро) и Първа инвестиционна банка (80 млн. евро)., пише в публикацията.
В последствие от ББР обявиха, че не са поемали никакви ангажименти за нищо, а са отговорили с необвързващо писмо, че по принцип и евентуално банката ми могла да има интерес към сделката, но при определени условия.
От "Уникредит Булбанк" още тогава отказаха коментар, позовавайки се на банкова тайна. Самата Гинка Върбакова пък отричаше в медийти изяви да е имало финансиране от ПИБ.
/10