Повечето политици изпадат в илюзията, че сложните изречения показват интелект. Всъщност чрез тях прикриват липса на знания
Много хора са изпаднали в илюзията, че Цветан Цветанов е велик политически стратег, който стои в основата на победите на ГЕРБ на всички избори от 2009 г. насам. Всъщност, ако внимателно се заслушате, става въпрос за човек, обучен от политически PR-и,
как да изрича сложни алабализми, без да има представа какво всъщност казва,
но да успява да заблуди аудиторията си, че казва нещо наистина важно. В действителност, твърде често хората остават с впечатление, че говори празни приказки, да не кажем глупости.
Разбира се, опазил ни господ да обвиним председателя на парламентарната група на управляващата партия в глупост, но в същото време си даваме сметка, че за политическите PR-и подобен продукт е
нещо като скица на дете от детската градина, представена като картина на Пикасо.
Нека илюстрираме това с реплика от днешното интервю на Цветан Цветанов, дадено за сутрешния блок на Нова телевизия – „Здравей, България“:
Водещ: А смятате ли, че един човек, който два поредни пъти не е изразил желание да упражни правото си на вот, ще отиде да се регистрира отново на третия, няма ли така риск хората изобщо да се оттеглят от изборния процес?
Цветан Цветанов: Това ще бъде негово право, но знаете, че винаги много са въпросителните, които седят пред всеки един избор, дали действително списъците са актуални, дали те се актуализират и по този начин ще видим дали действително имаме избирателна активност, която ни дава възможност да бъде по-висока или по-ниска и то ще бъде на база това, което искаме да го приложим като поле на действие, защото смятаме, че това е един разумен вариант - хем да не санкционираме под една или друга форма тези, които не са упражнили това конституционно право, но същевременно да можем да изчистим и списъците от така наречените мъртви души.
Хайде да разложим на части това сложно съставно изречение, издекламирано от това, което имаме като Цветанов:
- Това ще бъде негово право
- Добре бе, брат, да беше спрял до тук. Хората щяха да разберат повече отколкото от цялата последваща логорея!
- Винаги много са въпросителните, които седят пред всеки един избор, дали действително списъците са актуални, дали те се актуализират и по този начин ще видим дали действително имаме избирателна активност, която ни дава възможност да бъде по-висока или по-ниска и то ще бъде на база това, което искаме да го приложим като поле на действие, защото смятаме, че това е един разумен вариант
- Тъпомерът предаде Богу дух някъде по средата, а зрителят вероятно превключи на друг канал... Първо изброява изникващи въпроси – основателно зададени. След което завършва с „дали... която, .... което, ... защото..." и логиката избяга някъде на втората запетайка! Г-н Цветанов, дори и един човек да отиде да гласува, вече имаме избирателна активност. Какво си мислехте, когато зададохте този въпрос? Изрекохте 40 думи и не казахте нищо. Какво точно имате предвид с: „и то ще бъде на базата на това, което искаме да го приложим като поле на действие, защото смятаме, че това е един разумен вариант“? Все още ли говорим за политика?
- Хем да не санкционираме под една или друга форма тези, които не са упражнили това конституционно право, но същевременно да можем да изчистим и списъците от така наречените мъртви души.
- Най-накрая малко смисъл във Вашите думи, г-н Цветанов! За съжаление отново манипулация. Изваждате хората от избирателните списъци и след това говорите, че не прилагате санкция?! Изваждането е санкция, г-н Цветанов, защото насилствено лишава гражданина от дадено негово право, което, ако той иска да възстанови, ще трябва да похарчи, пари, време и усилия - дали за път, по нотариуси или за такси за молби. Едно смислено изречение да имате, и вие да го използвате за да манипулирате аудиторията, бива ли така?
Какво всъщност искам да Ви покажа, чрез този пример... Политическите PR-и учат своите работодатели, че те трябва да напълнят участието си в телевизионното предаване с възможно най-много приказки,
между които задължително да прокарат няколко опорни точки и по възможност да ги повторят няколко пъти,
независимо какви са въпросите. Вие сте опит за PR- творение, затова и
докато пълни времето с думи, сам се заплитате в тях и в крайна сметка говорите безсмислици.
Този съвет, на PR-ите към политиците - идва от подозрението, че който не говори, няма какво да каже, следователно е глупав.
Повярвайте, успешните политици се разпознават по това, че може да говорят малко, но казват много.
Те използват прости изречения, вместо сложни. Успешните политици обръщат по-голямо внимание на интонацията и невербалната комуникация, като подсилващ ефект към думите. Слабите политически оратори, се чудят как да запълнят времето, което им е отредено, и в същото време да създават усещането, че поназнайват нещо по темата.
В крайна сметка е по-важно какво правите, отколкото какво говорите. В крайна сметка, Вашите дела говорят най-добре за вашия капацитет.
Останалото е само запълване на тишината.
/35
Коментари 1
балон пълен с ЛЪЖИ-смърди !