Легендата разказва, че Дмитрий Менделеев сънувал как химичните елементи се подреждат в групи
На 6 март 1869 г. Дмитрий Менделеев представя първата Периодична система на елементите.
През 1850 г. Менделеев постъпва в Главния педагогически институт (днес Санктпетербургски държавен университет) и през 1855 г. завършва неговия Физико-математически факултет, след което става учител по естествени науки в Симферополската мъжка гимназия. През 1865 г. става професор, преподава в Петербургския университет и едновременно в Петербургския технологичен институт.

Той е автор на фундаментални изследвания по химия, физика, метрология, въздухоплаване, метеорология, селско стопанство, икономика и други.
През 1860 г. открива абсолютната температура на кипенето. Установил общото уравнение за състоянието на газовете и коригирал уравнението на Бойл-Мариот при прилагането му към реалните газове. Допринася за развитието на метрологията и усъвършенстване на метрологичните уреди, конструкцията на точни везни и теорията на тегленето. Менделеев е един от основателите на съвременната агрохимия - пропагандира и химизацията в селското стопанство.

Безспорно обаче най-голямото му откритие е периодичният закон за химичните елементи.
На основата на този закон той обобщава основните принципи на неорганичната химия, като създава Периодична система на елементите и
пръв в историята на химията предсказва съществуването и свойствата на все още неоткритите дотогава елементи - скандий („екабор”), германий („екасилиций”) и галий („екаалуминий”).

Работейки над своя труд „Основи на химията”, Менделеев открива един от фундаменталните природни закони - периодичния закон на химичните елементи. Знаменитият му доклад „Съотношение между свойствата на елементите и атомните им тегла” е прочетен от Н. А. Меншуткин на заседание на Руското химическо общество.
Отделни учени в редица страни, особено в Германия, считат за съавтор на откритието Лотар Майер.
Същественото различие между предложените системи е в това, че таблицата на Майер е един от вариантите на класификация на известните към онзи момент химични елементи, докато посочената от Менделеев периодичност дава разбиране за закономерността, според която се определя мястото на елементи, които все още не са били известни тогава и дава възможност да се предскаже не само съществуването на такива елементи, но и техните характеристики.

Без да дава някаква представа за строежа на атома,
периодичният закон стига много близко до поставянето на проблема за строежа на атома и несъмнено решението на този проблем е намерено до голяма степен благодарение на закона.
Периодичната система (таблица на Менделеев) е класификация на всички химически елементи, установяваща зависимостта на различните свойства на елементите от заряда на атомното ядро. Таблицата е графичен израз на периодичния закон. Преди Менделеев били предлагани стотици варианти на изобразяване на периодичната система с аналитични криви, таблици, геометрични фигури и др.
До 18 в. са познати и описани само 15 елемента - метали като желязо, мед, олово, бисмут, арсен, цинк, калай, антимон, платина, сребро, живак и злато или неметалите като въглерод, сяра и фосфор.
Повечето останали елементи са открити и описани научно през 19 в. В началото на 20 в. са били неизвестни само още десет естествени елементи.
И още от днешната дата в историята:
1521 г. - Фернандо Магелан открива островите Гуам и Рота.
1810 г. - Илинойс става първият щат на САЩ, в които е въведена задължителна ваксинация на населението.
1834 г. - В Канада град Йорк е преименуван на Торонто.
1837 г. - Руският император Николай I възстановява на Зографския манастир имотите му в Бесарабия дава компенсация от руското правителство в размер на 400 хил. рубли.
1853 г. - Във Венеция се състои премиерата на операта „Травиата" на Джузепе Верди.
1869 г. - Дмитрий Менделеев представя първата Периодична система на елементите.
1888 г. - Експедицията на унгарския граф Шамуел Телеки открива езерото Рудолф (Басо Нарок) в Африка.
1899 г. - Немският химик Феликс Хофман получава патент за аспирина.
1902 г. - Основан е футболен клуб „Реал Мадрид".
1911 г. - Българското книжовно дружество е преименувано в Българска академия на науките.
1913 г. - В Сан Франциско за първи път започва да се използва думата джаз за определяне на музикален стил.
1933 г. - Американските банки са затворени за осем дни поради финансова криза в банковата система на САЩ.
1938 г. - Започват изборите за XXIV Народно събрание в България. За пръв път в тях гласуват и жените.
1945 г. - Втората световна война: Българската армия започва Дравската операция.
1948 г. - Народното събрание приема закон за национализация на горите в България.
1951 г. - В САЩ започва процесът срещу съпрузите Джулиус и Етел Розенберг по обвинение в шпионаж в полза на СССР.
1953 г. - На мястото на починалия Сталин, за министър-председател на СССР и генерален секретар на КПСС е избран Георгий Маленков.
1957 г. - Гана обявява национална независимост.
1964 г. - Умира гръцкият крал Павел и престолът заема синът му Константинос II.
1983 г. - Компанията „Моторола" представя първия в света преносим клетъчен телефон.
1994 г. - На референдум населението на Молдова решава да бъде обявена национална независимост.