АЕЦ Козлодуй се изгражда цели 11 години и е включена в електрическата мрежа на страната преди точно 39 години
На 29 ноември 1977 г. АЕЦ „Козлодуй” е включен в енергийната мрежа на България. Атомната електроцентрала „Козлодуй” е първата атомна централа не само в България, но и в Югоизточна Европа.
Началото на българската ядрена енергетика се поставя на 15 юли 1966 г. с подписването на спогодба за сътрудничество между България и тогавашния Съветски съюз за изграждането на атомна електроцентрала.

След подробен технико-икономически анализ площадката за строеж е избрана на река Дунав, в близост до Козлодуй. Проектите за централата са изготвени съвместно от „Топлоелектропроект”-Москва, и „Енергопроект”-София.

Основното оборудване е доставено от Съветския съюз, а отделни съоръжения - от тогавашните Германска демократична република, Чехословакия и Унгария.
Първата копка за строежа на АЕЦ „Козлодуй” е направена на 14 октомври 1969 г. През месец април 1970 г. започват широкомащабни строителни дейности за изграждането на
уникaлното и до днес за страната ни съоръжение, в което участват над сто хиляди строители и монтажници.

Любопитен факт е, че на площадката на централата са осъществени няколко изцяло български проекта, които се внедряват за първи път в световната практика при строителството на атомни електроцентрали.
На 6 април 1970 г. започва изграждането на главния корпус на АЕЦ „Козлодуй” с дължина 240 м, ширина 105 м и височина 40 м. В него са разположени реакторната зала, машинното отделение, вентилационният център и електрическите устройства на 440-мегаватовите блокове.

През юни 1972 г. от Съветския съюз пристига първият реактор, а на 20 ноември с.г. той е спуснат в шахтата си.
С какво още остава днешната дата в историята:
1760 г. - Детройт е предаден от Франция във британско владение.
1780 г. - След смъртта на императрица Мария Тереза на престола на Свещената Римска империя застава нейният син Йозеф II.

1787 г. - С едикт на крал Луи XVI във Франция са гарантирани правата за вероизповедание на протестантите в страната.
1830 г. - В Полша избухва въстание срещу руското управление, известно като Ноемврийското въстание.
1877 г. - Американският изобретател Томас Едисън представя фонографа - предшественикът на грамофона.

1899 г. - Основан е каталунският футболен клуб „Барселона".
1916 г. - Първата световна война: Доминиканската република е окупирана от войски на САЩ, като окупацията на страната продължава до 1924 г.
1922 г. - Хауърд Картър отваря гробницата на фараон Тутанкамон за публика.
1929 г. - Американският пилот адмирал Ричард Бърд извършва първия полет със самолет над Южния полюс.

1945 г. - Създадена е Федеративна социалистическа република Югославия.
1947 г. - По искане на ООН територията на Палестина е разделена на две части - еврейска и арабска, които по-късно стават отделни държави - Израел и Палестина.
1962 г. - Между Франция и Великобритания е подписан договор за съвместно проектиране и производство на самолета „Конкорд".

1975 г. - Американските бизнесмени Бил Гейтс и Пол Алън създават фирмата „Майкрософт".
1981 г. - Актрисата Натали Ууд се удавя по време на инцидент в Калифорния.
1977 г. - АЕЦ „Козлодуй" е включен в енергийната мрежа на България.
1990 г. - Андрей Луканов е принуден да подаде оставката на правителството под натиска на протестите и стачките, организирани от КТ „Подкрепа".

1990 г. - Съветът за сигурност на ООН дава съгласието си за използването на военни средства за освобождаване на Кувейт от иракска окупация.
1993 г. - По американския телевизионен канал Кинг Ти Ви е излъчена най-кратката телевизионна реклама от четири кадъра и продължителност 0,133 секунди.