Подбрахме най-важните събития, случили се днес
Днес е дванадесетият ден от месец юни. 164-ят ден от годината. Ден, в който са се случили не малко неща, ден изпълнен с емоции, със събития ... Днешният ден, като всеки друг е специален.
Ето кои са и най-важните събития, случили се на тази паметна дата:

Браилските бунтове са поредица неуспешни опити от 1841-1843 година на българи от Браила и някои други градове на Влашко, Молдова и Бесарабия за прехвърляне на въоръжени групи в Османската империя. Подготовката на Втория браилски бунт започва през август 1841 година, като негов инициатор е Георги Раковски. Освен българи, в организацията участват и много гърци. Целта на заговора е през февруари през Дунав да бъдат прехвърлени две чети — от Браила и от Галац. На 12 юни 1842 година Георги Раковски и още шестима думи са осъдени на смърт за участие в бунтовете. Подготовката за бунт е разкрита от властите и много заговорници са осъдени на каторга. Самият Раковски е осъден на смърт, но тъй като има гръцки паспорт е екстрадиран, след което успява да избяга и да се укрие.

Нѐлсън Холѝлала Мандѐла е южноафрикански политик от народността кхоса, президент на Южноафриканската република от 1994 до 1999 година, първият избран с всеобщо гласуване. Преди това Мандела е сред изявените противници на апартейда и ръководител на Умконто ве сизве, въоръжената организация на Африканския национален конгрес. На 12 юни 1962 година е осъден на доживотен затвор за саботаж и други престъпления. Прекарва в затвора 27 години, по-голямата част от които на остров Робен. След освобождаването си през 1990 г. Нелсън Мандела води преговорите с правителството, довели до установяването на многорасова демокрация в страната през 1994 година. Като президент Мандела поставя акцент върху помирението на нацията и води политика на борба с бедността и неравенството в страната.

Вирджиния, официално наричан още Британска Вирджиния, е щат в Съединените американски щати, разположен в района на Южния Атлантик на САЩ. На 12 юни 1776 година Вирджиния става първият щат на САЩ, който приема декларация за правата. В основата на тази Декларация лежи концепцията за равноправието и свободата, принадлежащи на всеки индивид по рождение. За естествено право на човека и гражданина се обявявали: свободата на личността, свободата на словото, свободата на убежденията, правото на съпротива срещу всяко потисничество.

На 12 юни 1897 година швейцарецът Карл Елзенер патентова джобен нож с приспособления, станал известен като швейцарски армейски нож на фирмата „Victorinox“. Швейцарското ножче, известно и като Швейцарски армейски нож е многофункционално джобно ножче, в което има няколко остриета и различни допълнителни инструменти, например отвертка, отварачка, тирбушон и други. В затворено положение инструментите се намират вътре в дръжката на ножа и се отварят около ос. Отворени се застопоряват от гръбна пружина.

Атанас Христов Далчев е сред най-видните български поети и преводачи на XX век. Автор е на поезия с ярко философска проблематика. Превежда стихотворения и белетристика от френски, испански, италиански, немски и руски писатели. Носител е на Хердеровата награда на Виенския университет (1972 година). Атанас Далчев е роден на 12 юни 1904 година в Солун като второ дете в семейството на юриста кукушанец Христо Атанасов Далчев и прилепчанката Виктория Матеева Дишмова. Далчев умира в София на 17 януари 1978 г.

Джордж Хърбърт Уокър Буш е 41-ят президент на САЩ (1989-1993). Преди това е бил конгресмен от Тексас (1967-1971), посланик в ООН 1971-1973), директор на ЦРУ (1976-77) и 43-и вицепрезидент на САЩ по време на мандата на Роналд Рейгън като президент на САЩ (1981-1989). Успешно се кандидатира два пъти за Сената, веднъж за президент на страната и веднъж за преизбиране. Многократно награждаван летец от флота, той е последният ветеран от Втората световна война, който служи като президент. Джордж Хърбърт Уокър Буш е роден на 12 юни 1924 година, в семейството на Прескът Буш и Дороти Уокър.

Анелис или Анелизе Мари Франк, съкратено Ане Франк, е еврейско момиче, родено в Германия и прекарало по-голямата част от живота си в Нидерландия. По време на Втората световна война то се укрива от нацистите със своето семейство в Амстердам и води дневник, публикуван след края на войната. Тя умира в концентрационния лагер Берген-Белзен. Ане Франк е родена на 12 юни 1929 г. във Франкфурт на Майн, Германия. Родителите ѝ Едит и Ото Франк са евреи. През 1933 г. те са принудени да изоставят спокойния живот, който водят на „Гангхоферщрасе“, и да заминат за чужбина.

Днес отбелязване Световният ден против детски труд. За пръв път този ден се отбелязва през 2002 година и има за цел да определи минималната възраст, на която децата могат да започнат работа. Световният ден против детския труд цели да сложи край на експлоатацията на деца, възпрепятстваща тяхното образование и имаща тежки здравословни последици. Международната организация на труда (МОТ) има проекти в повече от 90 страни. Тя се стреми да разшири достъпа до безплатно и задължително образование като се бори основно с бедността, от която води началото си детският труд.

Денят на Русия е главният държавен празник в Руската федерация. Отбелязва се ежегодно на 12 юни. История на празника е:
12 юни 1990 г. - Първият конгрес на народните депутати на Руската федерация приема Декларация за суверенитета на Русия.
12 юни 1991 г. - провеждат се първите демократични избори за президент на Русия.
С указа на президента на Русия Борис Елцин от 1994 г. 12 юни е обявен за Ден на държавния суверенитет.
През 2001 г. празникът получава сегашното си название и става национален празник на Русия.

/40