Нека си припомним за нейните творения.
Отиде си един от най-великите архитекти на нашето съвремие – Заха Хадид. Иракчанката прави своя пробив в света на архитектурата в средата на 80-те години, когато основава архитектурното си студио „Zaha Hadid Architects“. Нейните сгради могат да бъдат видени по целия свят.
Критиците често сравняват нейните творби със излезли от „научно-фантастичен филм.“,
но не някак налудничаво, както примерно в Стар Трек, а в причудливи изваяни форми, които успяват да се слеят с обкръжаващата среда. В други творби пък асиметрията е водещ мотив.
Дъщеря на известен иракски индустриалец и политик, тя получава сериозен старт в живота.
В личния живот, Хадид така и не успява да се ожени. Нейни деца бяха сградите, които проектираше с голяма любов. Тя се отдава и на това, да помогне за въвеждането на жените мюсюлманки в света на професията архитект. В архитектурното и бюро работят над 300 човека, повечето от които под 30 годишна възраст. Преподавала е в Харвард, Илинойс и Чикаго.
Преди да си отиде, тя беше най-високо платеният архитект в света, като
само за 2014 г. е получила 75 млн. долара, а нетно и състояние се оценява на 215 млн. долара.
Въпреки, че притежава огромно богатство, тя живее съвсем скромно на последния етаж на стара сграда намираща се на 5 минути от нейния офис. Познатите и разказват, че домът в домът и няма нищо излишно. Нито картини, нито скулптури.
Тя е първата жена архитект, която е удостоена с наградата Притцкер
(Нобелова награда за архитектура) Скоро преди да почине, през 2016 г., тя също беше удостоена и с кралският златен медал за архитектура от Кралския институт на британските архитекти. Тази награда се дава за цялостно творчество и само след одобрение от кралицата. Думите с които президентът на института
Джейн Дънкан описа нейното творчество тогава е „внушителна и глобално влиятелна сила в архитектурата“.
През 2008 г. Форбс я нареди на 69-то място в класацията „100-те най влиятелни жени в света.“
Избрахме да почетем нейната памет, като си припомним някои от нейните архитектурни шедьоври, които ще останат дълги години след нейната смърт.
Проектното и предложение за нов градски център на гр. София, който трябваше да се намира в района на 4-ти километър.