Чрез графологията се изчисляват тенденции в поведението, лични пристрастия и дори евентуалната склонност към депресия
В календара с изненадващите празници датата 23 януари заслужава особено внимание. Именно на този ден по света се чества Ден на почерка, или ако трябва да се направи по-елегантен превод на National Handwriting Day, може да се каже, че всъщност става дума за Ден на ръкописа. Инициативата за отбелязването му принадлежи на Асоциацията на производителите на инструменти за писане. Любопитно е също, че именно на 23 януари е роден изтъкнатият американски държавник Джон Хенкок, който пръв поставя своя подпис под Декларацията на независимостта.
Твърди се, че
по почерка на човека може да се разбере повече, отколкото той може да разкаже за себе си.

За да се вникне по-добре в личността на индивида, е била създадена науката графология. Чрез нея, с помощта на сложни методики, се изчисляват някои тенденции в поведението, лични пристрастия и дори евентуалната склонност към депресия.
Особен интерес за учените представляват ръкописите на известните.
В дневници, писма, поеми и обикновени бележки експертите намират доказателства или опровержения на различни теории и догадки, свързани с гениите, оставили забележителна следа в човешката история. Защото именно почеркът позволява не само между редовете на написаното от великите да се открият знаци, които представят известните като обикновени хора с всичките им недостатъци.
С какво друго е забележителна днешната дата:
393 г. - Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор.
1482 г. - Излиза първо печатно издание на свещената еврейска книга Тора (Петокнижието)
1556 г. - При най-смъртоносното земетресение в историята, в провинция Шенси, Китай, загиват 820 000 души.
1558 г. - Руските войски нападат Ливония, което е начало на Ливонската война, целяща контрол на Русия над днешната територия на Естония и Латвия.

1579 г. - Подписана Утрехтската уния, поставила основите на новата държава Нидерландия.
1849 г. - Елизабет Блекуел се дипломира в Медицинския колеж в Дженива и става първата американка - лекар.
1899 г. - Емилио Аквиналдо става първи президент на Филипините.
1904 г. - Приет е Закон за университета, който преобразува Висшето училище в София в Български университет Братя Евлоги и Христо Георгиеви от Карлово (дн. Софийски университет „Св. Климент Охлидски")
1928 г. - Професор Михаил Арнаудов издига кандидатурата на драматурга Иван Грозев за Нобелова награда за литература през 1929 г.
1943 г. - Втората световна война: Британски войски успяват да завладеят Триполи от Нацистка Германия.
1950 г. - Ерусалим е провъзгласен за столица на новосъздадената държава Израел.
1953 г. - Екзекутиран е Йосиф Тончев, католически свещеник, осъден за противонародна дейност от комунистическия режим в България.
1978 г. - Швеция става първата държава в света, която забранява аерозолните опаковки, като мярка за съхранение на озоновия слой.
1997 г. - Мадлин Олбрайт става първата жена, заела поста Държавен секретар на САЩ.
2001 г. - Седем души опитват да се самозапалят на площад Тянанмън (Китай) в навечерието на Китайската нова година, което мнозина считат за постановка на Китайската комунистическа партия с цел да се засилят гоненията срещу Фалун Гонг.
2006 г. - При железопътна катастрофа в Черна гора, недалеч от Подгорица, загиват 40 пътници.