Спомен за едно отминало соц-детство
Един телевизионен канал напоследък ме връща в годините на диското и видеокасетите с онзи култов преводач, който звучеше като хремав.
Бяха години, в които информация за Запада получавахме единствено от контрабандно внесени списания „Некерман” и „Квеле”.
За онези, които не са виждали тези издания ще поясня - те бяха пълни с всичко. Дебели като тухла, която започва с прически и свършва с фитнес уреди и сауни. Те, заедно с филмите, записвани на видеокасети, бяха каналите за информация, чрез които достигаше до нас „гнилия капитализъм”.

Спомням си как с един от моите най-добри приятели взимахме по някоя дойче марка и отивахме в „Кореком” за да си купим цигари „Моre” (галено наричани "море"), кола в метална кутия и „Тoблерон”. Ако ни останеше ресто, задължително купувахме и видеокасета за да запишем най-новия филм, до който се докопаме. Рейнджъри, карате, нинджи или някой филм на ужасите - това бяха перлите в колекцията ни.
Тогава видеото беше лукс
и видео имахме само аз и той в квартала. Никой не обръщаше внимание на превода и качеството тогава, а те самите бяха отчайващи. Естествено, малко по малко в нас заработи и онзи бизнес нюх на хора, които имат ценна стока. Постепенно започнахме да събираме децата от квартала, когато родителите му отиваха на село в почивните дни. Тогава правехме кинопрожекции от ранен следобед до късна вечер. Частният бизнес и демокрацията навлизаха при нас със скоростта на светлината през почивните дни. Срещу 50 стотинки на филм, нареждахме в неговия хол цялата махала и им пускахме видеофилми с Брус Ли или Чък Норис.
Така ние печелехме по 10- 15 лева за един ден и се чувствахме като богове.

Естествено, за тези, които намираха филм, който нямаме и ни предоставяха време за запис - прожекцията беше безплатна. И така, тънещи в охолство в горещите летни дни, ние с моя приятел Васко можехме да си позволим всичко. Западът беше събран във видеокасета, а капиталът се харчеше в „Кореком”.
Някъде прочетох, написано явно от голям зевзек, че Кореком означавало „Корекция на комунизма”
- не знам дали наистина означава това, но за мен и Васил си беше баш истина. Чрез този магазин ние наистина се чувствахме, като хора, които си коригираха липсата от шоколадови яйца, кола в кутийка и западни цигари по магазините.
Ако пък нямахме от ценната германска валута, отивахме до стрелбището. Тогава, беше едно от местата, където може да получиш пакет вносни цигари и дъвка "Би-биб", календар с гола жена, та дори видео или аудио касета TDK. С двукасетъчните касетофони за левче записвахме на съучениците си албумите на Металика и Меноър.

Макар и весело, беше си доста страшно това наше начинание.
Една дума от някой от нашите приятели в квартала можеше да ни коства доста проблеми в училище. Но, слава богу, всички бяха доволни, защото макар и да си плащаха по някоя стотинка за филм, след това с дни имаха теми за разговори и игри, в които преплитахме нюансите от филмовия сценарий.
Списанията „Некерман” и „Квеле” също играеха голяма, важна роля в живота ни. От тях късахме страниците с моторите и колите за да облепваме стените в стаите си, а от останалите страници, които не ни бяха интересни, ставаха чудесни фунийки за обстрелване до късно вечер.
Последните страници също бяха на почит.
Там обикновено се криеха последните модни тенденции дамското бельо, а за нас това си беше равносилно на „Плейбой”. Всеки къташе последните страниците на своето списание и го пазеше, за да може на разменни начала да разгледа девойките от списанието на друго дете и така да се вдъхнови от уж разголената женска плът.
Днес вече времето е друго, сегашните тийнеджъри са доста улеснени в достъпа си до информация.

Вместо на фунийки, играят в интернет Каунтърстрайк. Видеото отдавна е заместено с DVD, и няма нужда да разменяш филми, достатъчно е да влезеш в някой тракер, за да си изтеглиш последния хит. Едва ли днешните младежи биха обърнали внимание на "Некерман" и дори "Плейбой", след като и нет-а, а и кабеларките изобилстват от порно. Дори и да те хванат да разглеждаш голи жени, едва ли биха ти сторили нещо в училище, защото и образователната система вече е различна, а и сега вместо незаконни прожекции, в кварталите се разпространява дрога. Бизнеса, от който ние се чувствахме като богове, днес едва ли би помогнал на някой да изкара и стотинка при положение, че вече и видеотеките изчезнаха.

В това щастливо време ме върна този канал, който няма да споменавам, за да не правя реклама,
но по който в момента с добро качество и без онзи превод на „запушеният нос”, а със субтитри, напоследък гледам всички филми, които някога старателно пазех на касети в секцията на стаята си. Едва ли това, за което говоря би заинтересувало някой младеж, роден след 1989 година, но за моите връстници може би чувството е познато, а може би и те са живеели по подобен начин в онези години. Сега, пишейки за това, се чувствам като че ли е било вчера.
А беше преди повече от 20 години!
/29
Коментари 1
Онзи култов преводач с монотонния тембър се казва Васил Кожухаров и има фен-страница във Фейсбук, в която са събрани кадри с неговия уникален дублаж. Във vbox7 и youtube също има поне десетина цели филма с негов превод.