В търсачката на България излизат 50 офшорни фирми от Panama Papers.
Данните са от глобалните проучвания на Международния консорциум на разследващите журналисти Panama Papers от 2016 г. и “Офшор лийкс” от 2013 г.
Международният консорциум на разследващите журналисти (ICIJ) в 21 ч българско време пусна на сайта си база данни за търсене сред повече от 214 хил. офшорни дружества, които са част от глобалното разследване на консорциума, станало известно като Panama Papеrs и още 100 000 други, разкрити по "Офшор лийкс" през 2013 г.
“Базата данни най-вероятно е най-голямата публикувана някога за офшорни компании и за хората, които стоят зад тях", каза Марина Уокър Гевара, зам.-директор на консорциума.
Данните са базирани на над 11,5 млн. документа,
предоставени миналата година от анонимен източник на германския вестник “Зюддойче цайтунг”. Вестникът ги сподели с Международния консорциум на разследващите журналисти, който от своя страна организира глобално международно проучване сред близо 400 журналисти от 80 страни.

Базата данни за търсене включва информация за компании, тръстове, фондации и фондове, регистрирани в 21 данъчни убежища от Хонконг до Невада от хора от повече от 200 страни и територии между 1977 и 2015 г. Разкрити са около 360 000 имена на хора и фирми, които стоят зад офшорните компании.
В търсачката на България излизат 50 офшорни фирми от Panama Papers.
“Потребителите ще могат да търсят в данните и да визуализират мрежите около хиляди офшорни субекти", казаха от консорциума.
Интерактивната база данни включва и информация за повече от 100 000 фирми, които са били част от друго разследване на международния консорциум, публикувано през 2013 г. - Offshorе Leaks.
От консорциума обясняват, че данните включват основна корпоративна информация, а не сурови документи, лични данни, банкови сметки и финансови трансакции, имейли и друга кореспонденция, паспорти и телефонни номера.
/29