На днешния ден през 1723 г. робите в Санто Доминго вдигат първото антиробовладелско въстание в модерната история
23 август е обявен официално от ЮНЕСКО за Международен ден в памет на жертвите на робството и неговата забрана. Поводът е въстанието на робите в Санто Доминго избухнало на 22-23 август, 1791 г..

Робството е социално-икономическа система, при която на определена личност - наречена роб - се отнема личната свобода и му се налага принудителен труд.
Робът се третира като вещ и собственост на неговия притежател.
Понякога терминът "робство" се използва по идеологически съображения на места, където историческите или съвременните обстоятелства не оправдават тази употреба. Въпреки че официално робството е премахнато и забранено във всички държави в света, то приема съвременни форми чрез нелегалния трафик на хора, принудителната проституция и принудителния тежък физически труд.

В Древен Рим с официалното си освобождаване робът е получавал всички граждански права, с изключение на правото да заема държавна длъжност.

Децата на освободения роб получават статут на пълноправни граждани.
Парламентът на Британската империя забранява робството в почти всички свои територии през 1833 година. В САЩ забраната влиза в сила през 1865 година.
На днешната дата през 1244 г. армията на туркската империя на Хуарезмите превзема Йерусалим, управляван от император Фридрих II.

През 1305 г. е екзекутиран Уилям Уолъс, шотландски национален герой - борец за независимост, прототип на героя на Мел Гибсън в "Смело сърце".

През 1328 г. се извършва коронацията на Филип VI.
През 1382 г. руската войска използва за първи път артилерия при отбраната на Москва от татарите.

През 1572 г. късно вечерта в Париж започва масов погром на хугеноти, известен като Вартоломеева нощ.

През 1770 г. Джеймс Кук обявява Австралия за колония на Англия.
През 1799 г. Наполеон напуска Египет и се завръща във Франция.

През 1839 г. Oбединеното кралство анексира Хонконг.
През 1866 г. Австро-пруската война приключва с подписването на Пражки договор, съгласно който Венеция е предадена на Италия.
През 1877 г. по време на Руско-турска война (1877-1878) се водят най-тежките боеве по време на Втората битка при Шипка (11 август стар стил).

През 1924 г. е измерено най-малкото разстояние между Земята и Марс- за последен път е било такова през 10. век.
През 1935 г. от кулите на Кремъл са свалени двуглавите орли и са поставени рубинени петолъчки.

През 1943 г. по време на Втората световна война с победа на Червената армия завършва битката при Курската дъга - най-голямата танкова битка в историята.

През 1960 г. в Екваториална Гвинея е уловена най-голямата жаба (3,3 kg).

През 1979 г. балетистът от Болшой театър Александър Годунов получава политическо убежище в САЩ.
През 1989 г. се случва Пеещата революция - приблизително 2 милиона граждани на Литва, Латвия и Естония се хващат за ръце на пътя Вилнюс - Талин и образуват 600 км жива верига на свободата, в протест на 50-годишнината от включването им в СССР след съветско-нацисткия Пакт за ненападение.

През 1990 г. Армения обявява своята независимост от СССР.
През 1990 г. Източна Германия и Западна Германия обявяват, че ще се обединят на 3 октомври същата година.

През 1990 г. Саддам Хюсеин се появява по иракската национална телевизия със западни "гости" (всъщност заложници), в опит да предотврати войната в Залива.
През 1991 г. Борис Елцин обявява, че КПСС престава да съществува като партия и се спира издаването на вестник „Правда".
