Как пропиляваме древното историческо наследство
Севтополис с право е най-известният обект под вода в родната археология. Древният тракийски град е единственият цялостно проучен до момента. Той е не само уникален археологически и исторически обект, но и истинска съкровищница с данни за живота на траките.
Самият град е открит от френски бригадири по време на изкопни работи при строителството на язовир „Копринка“ през далечната 1948 г. Археологически екип под ръководството на проф. Димитър Димитров се заема с разкопките. Мястото, където е открит древният град, бива разкопано напълно, заедно с три надгробни могили от неговия некропол. Установява се и името на града - Севтополис.
Той е създаден от тракийския владетел Севт III, развивал се е бързо като първостепенен политически, икономически и културен център, столица на Севтовата държава.
През 1956 година водите на току-що построения язовир Копринка потапят едно от най-големите археологически богатства на България.
Тракийският владетел Севт III, обединител на одрисите, издигнал града най-вероятно около 320 г. пр. н. е. като своя столица след успешните борби срещу македонската хегемония в Тракия. Севтополис се намира върху развалините на укрепена царска резиденция и тракийско селище, на левия бряг на река Тунджа, наричана тогава Тонзус.
Градът е опасан с крепостна стена, дълга 890 м. От двете градски порти тръгват две широки главни улици, които в центъра се пресичат под прав ъгъл и оформят голям градски площад със светилище на Дионис. Тук живеели около 50 семейства на одриската аристокрация. Царската резиденция е в североизточния край. Дворецът на Севт III е двуетажен, фасадата му е дълга 40 м и е с богата украса. От многобройните помещения изпъква просторна зала, разкошно украсена с многоцветна мазилка, наподобяваща мрамор.
Севтополис съществувал до началото на III в. преди Христа, когато бил опожарен и разрушен. Археолозите са открили много луксозни старогръцки керамични съдове, украшения, фрагменти от каменни скулптури, амфори и др.
Идеята за възстановяването на Севтополис е огласена още през 2005 г. По време на научна конференция е представен проектът на арх. Жеко Тилев. Според него в средата на язовира може да се издигне бетонен ринг. До древния град пък ще може да се стига с катери и лодки.
Останките от Севтополис трябваше да бъдат реставрирани и постоянни достъпни. Въпросът е кога ще може да се разглеждат светилището на Дионис, кулите и крепостните стени, главните улици и двореца?
Ще изплува ли магията на Севтополис. Ще успеем ли да впечатлим веднъж света с нещо уникално? Ще възстановим ли държавата на одрисите. Ще представим ли на света една нова културна дестинация?
Защото извън нашата страна, хората ценят своите артефакти и за да посетите един древен камък искат солидна сума за вход.
Докато министър Ангелкова се шири из телевизионните студия на CNN и откровено ни излага, древният град продължава да тъне в блатото. Гафовете на министъра растат, а България остава непозитивно представена в очите на чужденците.
Припомняме, че Ангелкова успя да сътвори велик гаф на световното туристическо изложение в Берлин. Българският щанд бе преместен от историческото си място и буквално бе забутан в самия край на залата. Турция откупи нашето място, докато министерството ни сладко, сладко…дремеше.
Дай Боже, да станем свидетели на адекватни политики и Севтополис да изплува отново!
Инак и ние ще продължим да се давим под водите на неудовлетворителните действия на министерството!
Източници: www.thevintagenews.com
/33