Три примера от страните отличници
Англичаните с нетърпение очакват понеделник. От тогава те вече ще могат да си ходят на гости, а ресторантите и пъбовете ще работят и на закрито.
Това е поредна стъпка в поетапното разхлабване на мерките, които целят да ограничат разпространението на коронавируса. То стана възможно след като случаите на COVID-19 във Великобритания намаляха. Намаля и броят на хората в болниците, както и на починалите от болестта.
В неделя например, точно преди обявяването на новото разхлабване на мерките, новите случаи на COVID-19 във Великобритания бяха 1770, а ден по-късно броят им беше 2357. Смъртните случаи в неделя бяха два, а в понеделник - четири. Само няколко месеца по-рано здравните власти на Острова регистрираха десетки хиляди нови случаи на ден, десетки хиляди пациенти в болниците и по над 1000 починали.
Властите определят постигнатото като успех. И посочват като причини за него освен строгите противоепидемични мерки, които несъмнено имат влияние, също и успешната кампания по ваксинация.
Какви са тенденциите за развитие на пандемията в напредналите във ваксинацията държави?
"Стъпка към нормалността"
Поредното разхлабване на мерките в Англия беше обявено в понеделник и ще влезе в сила седмица по-късно. То е в изпълнение на дългосрочния план на правителството за излизане от локдауна, въведен преди месеци.
Властите решават дали да обявят всяко следващо планирано разхлабване на мерките в зависимост от показателите по четири критерия – успех на имунизационната програма, доказателства, че ваксинацията намалява броя на заболелите и починалите, липса на безконтролно разпространение на вируса и липса на риск от масово разпространение на нови варианти.
В случая всички критерии са изпълнени и премиерът Борис Джонсън обяви разхлабването на мерките. По думите му смъртните случаи и броят на хората в болници са на най-ниски нива от година. Джонсън добави, че тези данни подкрепят решението, че мерките трябва да се отпуснат.
„Предприемаме стъпка към момента, в който ще се научим да живеем отговорно с COVID-19, когато ще спрем да разчитаме на подробни разпоредби от правителството и ще вземаме своите собствени решения на базата на научните препоръки за това как най-добре да защитим семействата си и хората около нас“, каза Борис Джонсън в понеделник и добави, че разхлабването на мерките от понеделник е „значителна стъпка по пътя към нормалността“.
Другите области в Обединеното кралство – Шотландия, Уелс и Северна Ирландия също планират разхлабване на мерките, след като новите случаи, настанените в болници и починалите намаляха.
Експертите, цитирани от британските медии, отдават успеха освен на строгите мерки, и на успешната имунизационна кампания. Към 11 май 52,62% от хората в Обединеното кралство са получили поне по една доза ваксина. Според данните на Би Би Си ваксинирани са две трети от пълнолетните британци, а 18 милиона души са получили и втора доза ваксина.
Ваксинацията във Великобритания върви бързо от самото начало. Първите данни за ефективността на ваксините срещу COVID-19 за предотвратяване на тежко боледуване и смърт извън клиничните тестове дойдоха от Великобритания и Израел.
В Обединеното кралство ваксинацията се извършваше на етапи, както първоначално се планираше да бъде и в България. С приоритет бяха ваксинирани хората над 50-годишна възраст като постепенно се вървеше от най-възрастните към по-младите, медиците, хората с придружаващи заболявания и персоналът и обитателите на социални институции.
Извън тези групи се ваксинират първо най-възрастните, а постепенно се дава възможност и на по-младите хора.
"Път за излизане от пандемията"
Великобритания не е единствената държава, в която ситуацията значително се подобри няколко месеца след началото на успешна кампания за ваксиниране. В Израел – водеща държава по дял на ваксинираното население, новите случаи на COVID-19 са по под 20 на ден от седмици, а смъртните случаи са единици.
Израел е най-напредналата във ваксинацията държава в света. Към 12 май поне една доза ваксина са получили 62,72% от населението.
Източник: Свободна Европа
/10