За опасната мания „селфи“

Докъде може да стигне безразсъдството на тийнейджърите?

5/Ох, къде ли да идем да си щракнем едно селфи? Може на гарата и ще легнем на релсите, пък да се надяваме, че влакът няма да мине… Това, за съжаление, е мисленето на всеки втори тийнейджър. Масово 15-16-годишните правят тези „екстремни селфита“, само за да съберат колко се може повече лайкове във „Фейсбук“.

Не е ли безразсъдно това, драги ми читателю?

Затова и в медиите се появяват новини като тази от вчера.: Тийнейджър от Пловдив пострада тежко, след като се покатерил на локомотив на гара "Филипово", за да си направи селфи. Момчето попаднало под волтова дъга и е с 55% изгаряния. То е в термичен шок, настанено за лечение в Клиниката за изгаряния на УМБАЛ "Св. Георги". Освен изгарянията, има и рана на главата.

Момчето е контактно, но не помни абсолютно нищо от тежкия инцидент.

И как да коментираме тази нелепа случка? Единственото, което е очевидно, е фактът, че младите са се побъркали на тема „моето селфи е по-екстремно от твоето“. Но не оставяйте с впечатлението, че тази опасна мания я има само в България. Последната световна тенденция е деца да застават между жп релсите и да се снимат на фона на прииждащ влак или да се качат върху него, докато е на гарата. В търсене на адреналин поемат голям риск да бъдат прегазени или покосени от токов удар.

И жалкото е, че нашите тийнейджъри не преценяват този риск, а се впускат в една опасна игра. Това води до един генерален извод за целия този проблем. И той е следния: нашите деца не могат да се пазят.

Не умеят да преценяват риска, а това не е никак добре.

Все си мисля, че качването по високи сгради и лягането на жп линиите не те правят готин, защото просто застрашават живота ти. А, по-ценно от човешкия живот, всички сме убедени, че няма...

Като гражданин аз питам: „Защо родителите не седнат да поговорят малко с тези тийнейджъри? Разбирам, естествено, че е изключително трудно да проведеш нормален разговор, но все пак трябва да се опита. Защото тази мания, както виждаме често, до смърт…

Да снимките са нещо прекрасно, спомени остават за винаги чрез тях. Но все пак е необходимо да бъде направена граница между „забавното и опасното“. Иска ми се да вярвам,

че тийнейджърите ще осъзнаят необходимостта да се пазят от „екстремните селфита“.

Защото не е важно да си готин в социалните мрежи, важното е да си жив!

/10

Facebook Коментари

Коментирай

Ще бъдат ли честни изборите на 4 април 2023 г?

Не.

67.00%

Да.

22.00%

Няма никакво значение.

11.00%

Блогове