Минаха 12 години от трагедията, забравихме ли децата, за които училището се превърна в лобно място?
На 1 септември 2004 г., в училище в град Беслан, в руската автономна република Северна Осетия, по време на тържеството за откриването на учебната година бунтовници вземат над 1200 души за заложници. Те са държани три дни в натъпкания с експлозиви физкултурен салон на училището, без вода и храна. Ситуацията е крайно тежка, поради което руските федералните сили решават да щурмуват сградата едва след три дни - на 3 септември 2004 г.

През тези три дни и по време на щурма загиват над 330 души, от тях над 180 деца.
Още няколко души умират по-късно от получените по време на терористичния акт рани и травми. „Най-тежкото беше да се издържи без вода. Изтезание. Да чуваш как децата се мъчат, как молят да пият, как плачат – това е непоносимо тежко“, разказа Светлана Маргиева. Очевидци си спомнят, че много от заложниците са били убити от взрив, прогърмял под един от прозорците.
Когато спецчастите атакуват, всички заложници внезапно хукват кой накъдето види. На спасяващите се от училището деца и учители помагат всички - военни, журналисти и съседи.

„Репортерите мятаха камерите на гърба си, за да поемат тичащите от училището окървавени деца и да ги отнесат до линейката.
Сами се качваха зад волана и караха ранените в болниците. Беше кървава баня… ужасно“, разказва репортер на „Комсомолская правда“.

След тази трагедия,
в Беслан 1 септември вече не е първият учебен ден както в цяла Русия, а ден на траур.

Както и през предишните години, хората ходят на мястото на трагедията – сградата на училището, където сега има паметник.

Физкултурният салон, в който преди 10 години се измъчваха заложниците, не е променян, само е заобиколен от метална конструкция. На мемориална плоча са изписани имената на тези, които не излязоха от училището.
Отговорност за организирането на терористичния акт пое тогавашният лидер на чеченските бунтовници Шамил Басаев, който по данни на руската Федерална служба за сигурност е бил ликвидиран на 10 юли 2006 г. в Ингушетия.
Следствието за терористичния акт не е приключило и до днес.

По време на стрелбата са убити 28 терористи. Единственият бандит, заловен жив – Нурпаши Кулаев, е арестуван и осъден на доживотен затвор.
А ето и какво още се е случило на този ден в историята:
301 г. - Сан Марино получава независимост от Римската империя.

1189 г. - Ричард Лъвското сърце е коронован за крал на Англия в Уестминстър.

1783 г. - Подписан е Парижкия мир между Великобритания и 13 нейни северноамерикански колонии, с който се слага край на Американската война за независимост.

1791 г. - Френското законодателно събрание приема първата френска конституция.
1877 г. - Руско-турска война (1877-1878): Битка при Ловеч: Руските войски превземат града за втори път.

1877 г. - Руско-турска война (1877-1878): Румънският княз Карол I е назначен за главнокомандващ на руско-румънските части при Плевен.

1878 г. - Край бреговете на Англия потъва корабът "Принцеса Алиса", в резултат на което загиват 645 човека.

1901 г. - Четници на Яне Сандански и Христо Чернопеев отвличат протестантската мисионерка мис Елен Стоун и бременната Катерина Цилка за откуп от 100 000 щатски долара.

1903 г. - Вселенският патриарх Йоаким III с послание настоява Турция възможно най-бързо да потуши въстанието и да възстанови реда в Македония.
1916 г. - Първата световна война: В битката при Кочмар и Гешаново конната дивизия на ген. Иван Колев удържа бляскава победа над румънските армейски части.

1925 г. - Над Охайо претърпява катастрофа американският дирижабъл Шенъндоу, който е първият летателен апарат с хелий.

1939 г. - Втора световна война: Франция, Великобритания, Нова Зеландия и Австралия обявяват война на Нацистка Германия.

1941 г. - В концлагера Освиенцим е използван за първи път отровният газ Циклон Б.

1943 г. - Втората световна война: Италия подписва споразумение за спиране на огъня с Антихитлеристката коалиция.

1944 г. - Министър-председателят Константин Муравиев спира изпълнението на всички смъртни наказания в България.
1944 г. - Холокост: Ане Франк, момичето което води дневник за Втората световна война, е качено заедно със семейството си на последния влак за концентрационния лагер Аушвиц.

1954 г. - САЩ въвеждат смъртно наказание за шпионаж в мирно време.
1963 г. - В София е открит Българският национален киноцентър.

1971 г. - Катар получава национална независимост.
1974 г. - В Пловдив се открива XXX юбилеен международен мострен панаир.
1974 г. - Създадена е гръцката социалдемократическа партия ПАСОК.

1976 г. - Космическия кораб Викинг 2 каца на Марс и предава първите цветни снимки на повърхността на планетата отблизо.

/10